• kontakt@centrumebiznesu.pl

Historia zmiany ścieżki kariery z tutorem Preply Gonzalo Cañas Guevara

Historia zmiany ścieżki kariery z tutorem Preply Gonzalo Cañas Guevara

Gonzalo Cañas Guevara urodził się i mieszka w Madrycie. Pracował w agencjach marketingowych jako kreatywny i copywriter, a przez ostatnią dekadę z przerwami prowadził zajęcia.

"Pracowałem w marketingu, ale z powodu kryzysu gospodarczego musiałem się na nowo odnaleźć" - mówi. "Myślę, że jestem dobrym komunikatorem. Zawsze lubiłem przemawiać publicznie, dlatego wiedziałem, że nauczanie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem".

Za każdym razem, gdy Gonzalo musiał przygotować prezentację w szkole, bardzo mu się to podobało. "Nawet na uniwersytecie, kiedy musieliśmy prowadzić własne 30-minutowe lekcje, czułem, że jest to coś naturalnego".

Po odbyciu szkolenia w Madrycie został specjalistą w zakresie nauczania języka hiszpańskiego jako języka obcego. "W 2010 r. zamieszkałem w Londynie i rozpocząłem pracę jako nauczyciel języka hiszpańskiego".

Rozmawialiśmy z Gonzalo o jego doświadczeniach związanych z nauczaniem. Opowiada, jak to jest pracować jako korepetytor online w Preply, a jednocześnie daje kilka cennych rad dla nowych korepetytorów.

Życie pełne zmian, kultury i edukacji

Gonzalo, utalentowany nauczyciel, pisarz i lingwista, z pewnością nie jest obcy nauce języków obcych. Jego pierwszym językiem jest hiszpański, ale mówi też płynnie po angielsku i francusku. Przez całe życie przystosowywał się do nowych kultur i odnajdywał się w nowych miejscach.

W rzeczywistości mieszkał, pracował i studiował w sześciu różnych krajach. Po raz pierwszy mieszkał poza Hiszpanią jako 5-letnie dziecko w Egipcie, gdzie jego ojciec budował szpital. Później wyjechał na Cypr jako student w ramach programu Erasmus. Mieszkał także w Londynie, Indiach i Luksemburgu.

Jednak kiedy ponad dziesięć lat temu Gonzalo po raz pierwszy stanął w klasie, nie czuł się zbyt pewnie. "Potrzebowałem dużo przygotowań. Godzinami planowałem zajęcia i studiowałem wcześniej ćwiczenia" - opowiada.

Teraz, mając za sobą wiele lat nauczania, Gonzalo zna swoje scenariusze lekcji na wylot. "Udało mi się skrócić czas planowania do minimum" - mówi. Potrafi wprowadzić temat lekcji, przyciągnąć uwagę uczniów i utrzymać ich zaangażowanie oraz tempo pracy - nawet jeśli na planowanie było bardzo mało czasu.

Po kilku próbach przejścia z marketingu do klasy i z powrotem zaczął znowu uczyć.

Tylko tym razem - w 2017 roku - sprawy miały się nieco inaczej.

"Bardzo lubiłem uczyć w przeszłości, ale wtedy korepetycje online nie były nawet na moim celowniku - technologia nie była jeszcze tak zaawansowana. Kiedy pięć lat temu ponownie wkroczyłam do klasy, zdałam sobie sprawę, że wiele się zmieniło i że mogę połączyć nauczanie online z pracą w szkole językowej".

Oznaczało to mniej czasu na dojazdy, krótsze przerwy między zajęciami i możliwość uzyskania lepszych zarobków.

Ewolucja profesjonalnego nauczyciela online

W klasie online pojawiły się inne wyzwania. "Przed Preply zawsze uczyłem w szkołach językowych, twarzą w twarz". Był przyzwyczajony do korzystania z różnych materiałów pomocniczych, wideo i multimediów, aby prowadzić swoje lekcje.

"Kiedy zacząłem udzielać korepetycji online, myślami wracałem do tego, co robiłem w klasie i czego uczono mnie w szkole. Chciałem, aby moi uczniowie mogli korzystać z tych samych, dynamicznych doświadczeń w sieci".

Na początku nie było to łatwe. "Można znaleźć materiały i ewentualnie udostępnić je uczniom na ekranie lub wysłać im link, ale wypracowanie najlepszego sposobu zajmuje trochę czasu" - mówi.

Jednak od czasu rozpoczęcia nauczania przez Internet stworzył pełne kursy dla uczniów na poziomie od A1 do B1. "Teraz wszystko, czego potrzebuję do przeprowadzenia lekcji, mam w prezentacji PowerPoint, włącznie z dźwiękiem, grafiką, filmami i pytaniami, dzięki którym uczeń może się wypowiedzieć" - mówi.

Wybór Preply jako platformy do prowadzenia korepetycji online

Preply był dla Gonzalo oczywistym wyborem, ponieważ dzięki niemu nie musiał poświęcać energii na marketing własnych zajęć online. "Uczniowie sami czekają, żeby się z Tobą połączyć".

Mimo to zajęło trochę czasu, zanim Gonzalo zapełnił swój grafik. "Na początku miałem tylko jedną lub dwie lekcje próbne. Naprawdę przez cztery czy pięć miesięcy nic się nie działo. Potem nagle miałem pełny grafik" - mówi.

Większość swoich dochodów Gonzalo uzyskuje teraz dzięki systemowi Preply.

A dlaczego jego uczniowie uczą się hiszpańskiego? "Niektórzy z moich uczniów mieszkają już w Hiszpanii i chcą się uczyć hiszpańskiego, ponieważ przeprowadzili się" - mówi. "Są też osoby, które planują przeprowadzkę, a także ci, którzy przyjeżdżają do Madrytu i chcą się dowiedzieć, jak mówią miejscowi".

Nauczanie online może być bardziej osobistym doświadczeniem

Gonzalo mówi, że zanim zaczął uczyć online, miał kilka błędnych przekonań na ten temat. "Myślałem, że będzie bardzo zimno. Bałem się, że stracę ludzki kontakt, a nawet, że uczniowie będą się denerwować przed kamerą internetową" - mówi.

W rzeczywistości zdecydowana większość jego uczniów swobodnie rozmawiała przez kamerę. Ponadto, jak twierdzi, połączenie jest natychmiastowe. "Od razu po lekcji próbnej poznaje się ucznia - i nie brakuje mi tu żadnych ludzkich doświadczeń" - mówi. "Poznaje się ich zwierzęta, krewnych, widzi się ich domy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to nawet bardziej osobiste niż zwykłe nauczanie w klasie".

Dla Gonzalo nauczanie online ma jeszcze jedną wielką zaletę. "Uwielbiam poznawać kulturę uczniów. Ponieważ są to zajęcia indywidualne, poznaje się wiele rzeczy, których nie można znaleźć w książkach - a zazwyczaj nie można się o nich dowiedzieć, jeśli nie mieszka się w kraju ucznia. Na przykład ostatnio odkryłem, że w prywatnych szkołach w Chinach od nauczycieli oczekuje się noszenia mundurka!".

Gonzalo miał też kilka pamiętnych momentów na swoich zajęciach. "Jedną z nich pamiętam, gdy uczyłem ucznia z Arabii Saudyjskiej. W środku zajęć usłyszałem islamskie wezwanie do modlitwy z miejscowego minaretu, co było wzruszające, ponieważ przywołało wspomnienia z Egiptu".

Mówi też, że jego uczniowie mają okazję poznać także trochę kultury hiszpańskiej.

"Kiedy w ciągu pierwszych trzech miesięcy pandemii byliśmy zamknięci, o godzinie 20.00 w całej Hiszpanii wychodziliśmy na balkon i klaskaliśmy dla pracowników służby zdrowia. Jeśli w tym czasie miałam lekcję, wystawiałam laptopa na balkon, żeby uczniowie mogli słyszeć i zawsze byli zdumieni".

Kilka rad dla początkujących korepetytorów online

Gonzalo ma kilka rad dla początkujących korepetytorów na Preply:

  1. Jeśli chcesz się wyróżnić na Preply, upewnij się, że Twoje lekcje są naprawdę dobre. Twoi uczniowie pozostaną przy Tobie, a Ty będziesz miał lepszą ocenę. To mówi samo za siebie i prowadzi do większej liczby płacących uczniów.
  2. Kiedy zaczynasz swoją działalność, musisz ugruntować swoją pozycję, a to często oznacza oferowanie zajęć po niższej cenie. Najlepszym sposobem jest oferowanie zajęć konwersacyjnych, ponieważ ich przygotowanie zajmuje mniej czasu.
  3. Później, gdy zdobędziesz większą renomę, możesz zaoferować bardziej zaangażowane lekcje i odpowiednio do tego podnieść ceny.

Dziękujemy Gonzalo za wywiad i jego rady dla nowych korepetytorów!

Korepetycje online mogą być kolejnym krokiem w Twojej karierze

Czy myślisz o tym, by na nowo odkryć siebie i spróbować swoich sił w zawodzie nauczyciela? Może się okazać, że korepetycje online są właśnie dla Ciebie - tak jak Gonzalo.

Obecnie w serwisie Preply działa prawie 50 000 tysięcy korepetytorów, którzy każdego roku prowadzą miliony zajęć. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz dostać praca korepetytora online z nami.

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz