• kontakt@centrumebiznesu.pl

Jak być bardziej wytrwałym i nigdy nie rezygnować: Kompletny przewodnik

Jak być bardziej wytrwałym i nigdy nie rezygnować: Kompletny przewodnik

Wytrwałość może być słowem abstrakcyjnym, ale nasza zdolność do kontynuowania działań jest fizyczna. Codziennie staramy się osiągnąć nasze cele, ale czasami wydają się one zbyt odległe. Stopniowo tracimy cierpliwość i w końcu potrzeba osiągnięcia czegoś wygasa.

Jak więc można stać się wytrwałą osobą która nie ustaje w dążeniu do celu, niezależnie od tego, co się dzieje? I czy to możliwe, aby nigdy nie zrezygnować, nawet na skraju załamania?

W tym artykule skupimy się na najlepszych praktykach motywacyjnych, które stosowałem podczas nauki języka obcego. Te zwięzłe wskazówki są dość uniwersalne i można je zastosować do każdej czynności - od zdobycia szczytu górskiego po napisanie pracy magisterskiej.

Przestań porównywać się z innymi

Ktoś, kto się nie poddaje szanuje bliskich rywali, ale rzadko kwestionuje ich potencjał i osiągnięcia. Powinieneś przyjąć do wiadomości fakt, że niektórzy ludzie mogą osiągnąć pożądany rezultat łatwiej i szybciej niż Ty. Co więcej, porównywanie się z innymi na wczesnym etapie stawiania czoła wyzwaniom nie do udźwignięcia może zniszczyć Twoją motywację i chęć pokonania ich.

Według Psychology Today, porównania społeczne można podzielić na w dół i w górę typy. Jak wynika z badań, nasze poczucie własnej wartości jest zagrożone głównie przez porównanie w dół, czyli przeciwstawianie siebie komuś, kto według Ciebie jest w gorszej sytuacji niż Ty. Kiedy więc odkryjemy, że osoba, którą uważamy za mniej uzdolnioną od nas, przewyższa nas umiejętnościami, możemy zacząć wątpić we własne umiejętności.

Myślę jednak, że to zależy od danej osoby i jej zdolności do radzenia sobie z obiema kategoriami porównań. Dla mnie najtrudniejsze było porównywanie w górę. Na zajęciach z języka hiszpańskiego nie byłem najlepszym uczniem. To, co jeszcze bardziej pogarszało moją naukę, to osiągnięcia moich kolegów z klasy. Oni radzili sobie z natłokiem pracy i skomplikowanymi zasadami gramatycznymi znacznie szybciej niż ja.

Przez kilka miesięcy moja samoocena mocno ucierpiała. Potem zdałem sobie sprawę, że ignorowanie sukcesów innych uczniów pomogło mi lepiej skupić się na zadaniach. Za każdym razem, gdy porównywałem swoje oceny lub tempo nauki z innymi uczniami, powtarzałem sobie, że każdy człowiek ma swoją drogę i ja też ją mam.

Dobrym ćwiczeniem, które sprawdziło się w moim przypadku, było sporządzenie listy moich 10 mocnych i słabych stron. Przy każdej słabości zaznaczałem, w jaki sposób utrudnia mi ona postępy. Następnie znalazłem na forach sprawdzone metody i rozwiązania, które wypróbowali inni uczący się. Pomogło mi to zmienić moje słabe strony w pozytywne.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Powstrzymaj się od narzekania i czepiania się

Jeśli udało Ci się przebrnąć przez etap porównywania, to już poczułeś gorycz narzekania i użalania się nad sobą. Czy wiesz, że przeciętny człowiek narzeka 30 razy dziennie? Jak często okazujesz niezadowolenie z ludzi lub rzeczy, które Cię otaczają? Być może ktoś już to zauważył i stwierdził, że twoje marudzenie jest nie do zniesienia. To dobry znak, że powinieneś przestać i pstrykać za każdym razem, kiedy użalasz się nad sobą, bo za chwilę twoje użalanie się nad sobą może przerodzić się w zrzędzenie i pstrykanie na każde pojawiające się kondolencje, które mogą przerodzić się w zrzędzenie. Poza tym jest jeszcze jeden powód, dla którego warto pozbyć się tego nawyku - jedno z badańjedno z badań Badania wykazały, że narzekanie może być szkodliwe dla zdrowia, związków i kariery.

Czasami trudno jest powstrzymać się od narzekania, zwłaszcza gdy coś nas boli i czujemy, że nie możemy się już wspinać ani biegać.

Dlatego, gdy masz zamiar się poddaćpomyśl o wszystkich wysiłkach, godzinach, nerwach i pieniądzach, które poświęciłeś, aby osiągnąć ten cel. W jakim punkcie znajdujesz się obecnie? Czy jesteś dopiero w połowie drogi, czy już ją przekroczyłeś? Myśl pozytywnie i dodawaj sobie otuchy. Po krótkim odpoczynku będziesz mógł ruszyć dalej.

Niezależnie od tego, czy jesteś znudzony i nie cieszysz się z podróży, czy nawet uczysz się tyle, co na początku, pamiętaj, że Twój cel wciąż istnieje. Jeśli nie zrobisz tego dziś i wrócisz, następnym razem zmarnujesz tyle samo czasu na podobne osiągnięcia. Znam wielu uczących się, którzy z różnych powodów przerwali naukę drugiego języka. Kiedy wracali do punktu, w którym byli jakiś czas temu, musieli wracać do materiału, który już wcześniej poznali.

Zaplanuj i zaplanuj wszystkie swoje działania

Jak pokazało moje doświadczenie z nauką języków obcych, poleganie tylko na swoich zdolnościach, talentach, inteligencji czy aspiracjach nie zawsze wystarcza, by osiągnąć pożądany rezultat. Bycie wytrwałym oznacza posiadanie umiejętności organizacyjnych i czynników motywacyjnych, które napędzają cię do działania.

A więc, jak się nie poddawać i stać się dobrze zorganizowaną osobą?

  • Zaplanuj i zaplanuj wszystkie swoje działania w ciągu tygodnia.
  • Zawsze przeznaczaj więcej czasu na wykonanie głównych zadań.
  • Przydzielaj sobie nie więcej niż 4-6 zadań dziennie, aby mieć pewność, że zdążysz je wykonać.
  • Bądź dla siebie surowy, jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów, zwłaszcza jeśli nie ma nikogo innego, kto mógłby to sprawdzić. Niewiele jest osób, które potrafią się zmotywować i stale osiągać wysokie wyniki. Dlatego tutaj, w Preplyzgromadziliśmy korepetytorów, którzy potrafią zarządzać procesem uczenia się i kontrolować go, a także inspirować i pomagać w przezwyciężaniu zwątpienia i samokrytycyzmu.
  • Analizować jakość wykonanych zadań i określać konkretne kroki poprawy.
  • Zrównoważyć obciążenie pracą, odpoczynkiem i sportem, tak by zawsze móc wrócić do głównego zadania bez zmęczenia i znudzenia.
  • Pozwól sobie na spontaniczność i zrób przynajmniej jedną rzecz w tygodniu, której nie zaplanowałeś.

Odpoczywaj wystarczająco dużo, by zacząć od nowa

W chwilach całkowitego wyczerpania nie skupiaj się na tym, jak się czujesz, ale na tym, co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić. Niezależnie od tego, czy jesteś zmęczony psychicznie czy fizycznie, zawsze rób sobie krótką przerwę, aby odzyskać siły i wolę działania. Słuchaj muzyki, medytuj, tańcz, uprawiaj jogę lub zdrzemnij się - każda zmiana będzie korzystna i odświeżająca.

[subscription_form]

Niestety, te czynności mogą nie pomóc, jeśli jesteś na skraju porzucenia swojego celu. Nie wierz w powiedzenie "Zwycięzca nigdy nie rezygnuje!" , ponieważ prawdziwy zwycięzca przechodzi przez liczne próby rezygnacji z czegoś i powraca do tego. W takich przypadkach, wytrwałość jest kluczem do sukcesu, pomaga zwycięzcom zaczynać od nowa, nawet jeśli na swojej drodze napotykają pułapki. Jak więc zacząć od nowa i jak otrząsnąć się ze zmęczenia, które zabija wytrwałość? Dłuższa przerwa, na przykład dwutygodniowe wakacje i surfowanie w Portugalii, może pomóc ci oderwać się od rutyny i dostarczyć pozytywnych wrażeń.

Nie szukaj wyjścia awaryjnego

Jeśli zacząłeś robić coś, co wydaje ci się przytłaczające, ważne jest, abyś znalazł sprawdzone sposoby radzenia sobie z sytuacją. Najgorsze, co można zrobić, to myśleć o wyjściu awaryjnym, usprawiedliwiając swoją decyzję takimi wymówkami, jak "to nie moja bajka", "to nie jest dokładnie to, czego oczekiwałem", "już tego nie potrzebuję" itp. Cofnij się do momentu, w którym zacząłeś - do samego początku. Czy pamiętasz swoje podekscytowanie i chęć zanurzenia się w nowej przygodzie? A teraz wyobraź sobie, że właśnie przekroczyłeś linię mety i teraz możesz robić, co tylko chcesz. Co to będzie? Czy jesteś pewien, że nie zrezygnujesz z kolejnego celu w swoim życiu? Musisz zmienić swoje nastawienie i potraktować wiele przeszkód na swojej drodze jako część swojej podróży. Nie szukaj wyjścia awaryjnego - nie przyniesie ono oczekiwanej ulgi.

Wreszcie, spróbuj pielęgnować swoją wytrwałość poprzez aktywność fizyczną, pokonywanie ograniczeń i barier oraz bicie rekordów wytrzymałości w sporcie. Pomoże to wzmocnić się fizycznie i przygotować na inne, bardziej znaczące wyzwania.

Uwagi końcowe

Osoba wytrwała przechodzi przez wiele wyzwań, uczy się, jak pokonywać przeszkody, krytykę i zwątpienie w siebie. W tym artykule wymieniliśmy kilka wskazówek i zaleceń, które możesz przetestować i wykorzystać, aby osiągnąć swój cel. Podziel się własnymi pomysłami na to, jak zwiększyć wytrwałość i stać się osobą o wysokiej motywacji.

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz