• kontakt@centrumebiznesu.pl

Jak nauczyć się polskiego: Przewodnik krok po kroku dla początkujących

Jak nauczyć się polskiego: Przewodnik krok po kroku dla początkujących

Polski jest słusznie trudnym językiem do nauki, zwłaszcza dla English którzy muszą zmagać się z deklinacjami, systemem płci i zawiłą wymową. Jednocześnie nie jest on wcale najtrudniejszy, a jeśli opanujesz jakikolwiek język obcy należący do grupy słowiańskiej, to z pewnością nauczysz się polskiego w krótkim czasie!

Tak jak w przypadku każdego innego języka, opanowanie polskiego wymaga czasu, wysiłku i dużej dozy cierpliwości. Jeśli jesteś gotów poświęcić wiele godzin i nie boisz się trudów nauki czegoś nowego - to język polski jest zdecydowanie dla Ciebie.

To długa droga od nauczenia się polskiego alfabetu do swobodnego porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języka. Ten artykuł ma na celu pomóc Ci w rozpoczęciu nauki, pokazując kilka sposobów na naukę języka i jak najszybsze osiągnięcie płynności.

Jesteśmy tu jednak nie tylko po to, by udzielić Ci kilku pomocnych wskazówek i trików, ale także zapewnić wykwalifikowaną pomoc korepetytora. Na stronie Preplymożesz wybrać swojego ulubionego korepetytora spośród tysięcy certyfikowanych rodzimych polskich ekspertów, dostępnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Strona lekcje online będą odbywać się bezpośrednio z twojej przeglądarki internetowej za pomocą specjalnego video chatnie jest więc potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie.

Największym wyzwaniem w samodzielnej nauce języka jest to, że nie masz tendencji do mówienia na głos tak często, jak byś tego potrzebował. Nauka z osobisty nauczyciel oznacza, że nie ma ucieczki przed ćwiczeniem mówienia, co pomaga przełamać barierę językową i prowadzi do lepszej wymowy. Wystarczy wejść do wirtualnej klasy i od razu zacząć się uczyć! Ale najpierw znajdź swojego idealnego korepetytora!

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora z języka polskiego online już teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?

Podstawą każdego języka jest społeczność, która za nim stoi. Język polski jest używany przez 45 milionów ludzi na całym świecie, co czyni go drugim najczęściej używanym językiem słowiańskim. Nic dziwnego, że odpowiedź na pytanie "w jakim języku mówi się w Polsce" jest język polski. Społeczności polskie można znaleźć na całym świecie, w tym w krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia. Oznacza to, że nigdy nie jesteś daleko od skorzystania z okazji do ćwiczeń.

Strona Polski alfabet odziedziczył litery łacińskie, ale znajdziesz w nim również nowe litery i dźwięki związane z tym językiem. Język polski ma wiele wspólnego z językiem słowackim, czeskim, ukraińskim i bułgarskim, chociaż w dwóch ostatnich używa się cyrylicy. Jeśli potrzebujesz inspiracji - oto kilka powodów, dla których nauka polskiego jest tak satysfakcjonującym doświadczeniem:

Ciesz się bogatą kulturą

Język polski stanie się Twoją drogą do jednej z najbardziej fascynujących kultur na świecie. Od muzyki i literatury po sztukę i kino, Polska jest ojczyzną takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Jan Matejko czy Fryderyk Chopin. Mówienie po polsku jest sposobem na nawiązanie kontaktu z tym wybitnym dziedzictwem europejskim.

Podejście do grupy języków słowiańskich

Ponieważ język polski ma wspólne korzenie z grupą języków słowiańskich, może być świetnym początkiem nauki innych języków z tej rodziny. Na przykład szybko opanujesz podstawy języka bułgarskiego, ukraińskiego, słowackiego i serbskiego, jeśli wcześniej opanujesz Podstawy języka polskiego.

Wzbogać swoje doświadczenia z podróży

Dzięki uroczym starym miastom Polska jest historyczną skarbnicą, która ma atmosferę średniowiecza i nowoczesnego stylu życia, przypominającego metropolię. Poza tym, że znajomość choćby kilku polskich zwrotów pozwoli Ci poczuć się w tym kraju jak w domu.

Lepsze możliwości kariery

Znajomość więcej niż jednego języka może sprawić, że Twoje CV wyróżni się na tle konkurencji. Oprócz doświadczenia przydatnego na danym stanowisku, firmy często poszukują kandydatów, którzy mogą zaoferować więcej w zakresie różnorodności kulturowej. Nauka mówienia po polsku jest absolutnie konieczna, jeśli zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą w tym kraju. Polska gospodarka jest jedną z najsilniejszych w regionie, dlatego język ten cieszy się dużym zainteresowaniem.

Najlepszy sposób na naukę polskiego7 pomocnych kroków do osiągnięcia biegłości językowej

Polski należy do języków zachodniosłowiańskich, co oznacza, że ma inne korzenie niż języki germańskie. Dlatego też język polski wyróżnia się na tle tej grupy, a w szczególności na tle języka angielskiego. Słownictwo, gramatyka, zasady pisowni mogą stanowić duże wyzwanie dla początkujących.

Nie oznacza to jednak, że nigdy nie osiągniesz biegłości językowej. Jesteśmy tu po to, aby pokazać Ci najlepszą drogę do osiągnięcia Twoich celów w nauce języka.

 • Poznaj zasady wymowy

Nauka jak mówić po polsku zaczyna się od alfabetu. Na tym etapie natkniesz się na dziwne litery z apostrofami, ogonkami i kropkami. Są też głoski nosowe ("ą" i "ę"), głoski miękkie ("ć", "ś", "ź", "ń"), dźwięk wibrujący ("ż"), digrafy, takie jak "cz", których nie znajdziesz w języku angielskim.

Radzenie sobie z polską wymową może być trudnym zadaniem. Na pierwszy rzut oka słowa wyglądają jak siatka spółgłosek, które trudno wymówić. Na przykład, spójrzmy na zdanie "Krzesło z powyłamywanymi nogami", które tłumaczy się jako "Krzesło z powyłamywanymi nogami".

Najbardziej skomplikowaną rzeczą w systemie dźwiękowym jest to, że te same dźwięki mogą być pisane w różny sposób - jako jedna litera lub jako kombinacja liter. Akcent jest stały i leży na przedostatniej sylabie. Dlatego na początku należy nauczyć się wymowy poszczególnych liter i digrafów. Kiedy już to opanujesz, będziesz czuł się pewniej, czytając na głos i mówiąc.

 • Rozważ płeć rzeczownika w języku polskim

Płeć rzeczownika oznacza, czy jest on rodzaju żeńskiego, męskiego czy neutralnego. Język angielski nie ma płci, więc jeśli nigdy nie uczyłeś się języka, w którym występuje płeć, ta część gramatyki może sprawić Ci kłopot.

Jak trudno jest nauczyć się polskiego płci rzeczowników? Na szczęście, z pewnymi wyjątkami, płeć rzeczownika można zawsze rozpoznać po literze, na którą kończy się wyraz. Płeć rzeczownika wpływa na końcówki wyrazów w zdaniu i frazach, co prowadzi nas prosto do deklinacji.

 • Poznaj zasady deklinacji

Zakończenie rzeczownika jest określane przez jego płeć, przypadek i liczbę. Istnieją również inne części mowy, które również mają swoje własne końcówki. Dla początkującego Polaka nauka wszystkich kombinacji może wydawać się przytłaczająca, dlatego też będziesz korzystać z tabela deklinacji dość często. Tak jak w przypadku każdego innego języka, jeśli będziesz dużo ćwiczyć, szybko intuicyjnie uchwycisz właściwe końcówki. Im więcej będziesz czytać i słuchać, tym silniejsza będzie Twoja intuicja.

 • Nie bój się koniugacji czasowników

By ucząc się języka polskiegozrozumiesz, że czasownik ma tylko 3 czasy. Oprócz czasu, jego końcówka jest określona przez osobę gramatyczną (pierwsza, druga, trzecia) i liczbę (pojedyncza, mnoga). Istnieją również czasowniki nieregularne, do których nie stosuje się żadnych reguł, więc będziesz musiał nauczyć się ich indywidualnie. Najszybszym sposobem nauczenia się końcówek czasowników jest mówienie i wykonywanie ćwiczeń typu "uzupełnij puste pola". Wielu uczących się poleca 301 polskich czasowników który koncentruje się wyłącznie na koniugacji.

 • Nie przejmuj się strukturą zdań

W języku polskim zazwyczaj obowiązuje szyk zdania podmiot-czasownik-przedmiot, ale możliwe jest przesuwanie słów w zdaniu. W ten sposób zdanie będzie miało to samo znaczenie, ale dzięki swobodnemu szykowi wyrazów można podkreślić konkretne słowo, umieszczając je na pierwszym miejscu w zdaniu. Ponadto, jeśli jakieś słowo jest oczywiste z kontekstu, można je po prostu opuścić.

[subscription_form]

 • Poznawanie języka

Strona najlepszym sposobem na naukę języka polskiego jest zanurzenie się w nim tak bardzo, jak to tylko możliwe. Idealnym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie Polski, co byłoby bezcennym doświadczeniem. Może to być jednak kosztowne, zwłaszcza jeśli podróżujesz za granicę.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie w okolicy osoby mówiącej w języku polskim, z którą można od czasu do czasu porozmawiać. W ten sposób będziesz mógł w naturalny sposób przyswajać wzorce językowe, co przyspieszy Twoją naukę.

Niezwykle ważne jest również stworzenie sobie polskiego środowiska. Oto, co możesz zrobić:

 • Oglądaj polskie filmy i programy telewizyjne. Serwisy IMDb i YouTube posiadają bogatą kolekcję filmów i nagrań wideo w tym języku. Alternatywą może być oglądanie telewizji lub serwisy streamingowe online. Nie zapomnij włączyć napisów.
 • Słuchaj podcastów, radia i audiobooków. Polskie radio pomoże Ci śledzić najnowsze wiadomości i muzykę. Aby poprawić swoje umiejętności słuchania, możesz również korzystać z podcastów, takich jak Prawdziwy polski, PolishPod101, FunKidsLivei inne.
 • Naucz się czytać Polski przeglądając wiadomości w polskich mediach. Czytanie jest bardzo ważną umiejętnością, a jej opanowanie wymaga czasu, dlatego na początku nauki należy korzystać ze słownika.
 • Zagraj w Polskie gry wideo. Możesz o tym nie wiedzieć, ale Polska ma wyjątkową reputację jako producent popularnych gier wideo, takich jak "Wiedźmin", które stały się fenomenem na skalę światową.
 • Poznaj tradycyjną kuchnię. Pierogi to nie jedyna rzecz, którą polskie jedzenie może zaoferować. Gotowanie tradycyjnych potraw to smaczny sposób na zanurzenie się w języku i kulturze polskiej.
 • Stosuj język poprzez codzienną praktykę

Jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby odnieść sukces w nauce nowego języka. Preply pozwala Ci uczyć się polskiego online z dowolnego miejsca dzięki prywatnym lekcjom online. Z native speakerem, który jest Twoim korepetytorem, w krótkim czasie nabierzesz pewności siebie w posługiwaniu się językiem polskim.

Dołącz do naszej przyjaznej społeczności uczących się języków obcych i naucz się mówić po polsku z Preply. Twój idealny korepetytor czeka na Ciebie!

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz