• kontakt@centrumebiznesu.pl

Jak uczyć się angielskiego z serialami: Najlepsze programy + Porady dotyczące nauki

Jak uczyć się angielskiego z serialami: Najlepsze programy + Porady dotyczące nauki

Czasami nauka angielskiego może być trudna i nudna. Jest tyle reguł gramatycznych, wyjątków od reguł, czasowników frazowych, idiomów, akcentów...

Jak utrzymać to wszystko w głowie? Jak nie zasnąć podczas nauki gramatyki? Czy nauka angielskiego może być ciekawa, a jednocześnie poznawcza i efektywna?

Oczywiście, że może.

Dziś podzielę się z Tobą jednym ze sposobów na to, jak zamienić nudną naukę angielskiego w wciągające ćwiczenie.

Pewnie nie raz słyszeliście, że oglądanie filmów, seriali telewizyjnych i różnych filmów, a także słuchanie nagrań audio pomoże Ci poprawić Twoje umiejętności konwersacyjne i rozumienie ze słuchu w języku angielskim.

Dlatego dzisiaj powiem Ci jak możesz skutecznie uczyć się angielskiego z pomocą filmów i seriali telewizyjnych.

Najlepszym sposobem na poprawienie swojego angielskiego za pomocą filmów i seriali telewizyjnych jest użycie napisów (oczywiście w języku angielskim).

Napisy pomogą Ci lepiej zrozumieć, co dzieje się w filmie lub serialu, a to z kolei pomoże Ci wzbogacić słownictwo i znajomość gramatyki.

Jeśli nie rozumiesz znaczenia jakiegoś słowa lub wyrażenia, zawsze możesz zatrzymać film i sprawdzić znaczenie nieznanego słowa lub wyrażenia w słowniku.

Możesz również robić notatki (w telefonie lub na kartce papieru) i później sprawdzać znaczenie słów i zwrotów, które Ci się podobają lub które są Ci nieznane.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 recenzji, "Doskonale"

Jak uczyć się angielskiego oglądając telewizję: wskazówki ekspertów od Boba Kanadyjczyka

Jaki jest najlepszy sposób na naukę angielskiego przy użyciu telewizji? Poszukaliśmy kilku porad ekspertów od Bob Kanadyjczyk. Jeśli go nie znasz, Bob jest nauczycielem szkoły średniej z Ontario, który tworzy doskonałe filmy na YouTube dla osób uczących się angielskiego. Jego kanał ma ponad 460 000 subskrybentów! Oto, co Bob miał do powiedzenia:

"Jedną rzeczą, którą polecam zrobić, jest spowolnienie prędkości każdego filmu, który oglądasz. Jeśli oglądasz coś na Youtube lub na stronie streamingowej i spowolnisz to o 10% możesz być zaskoczony, jak bardzo łatwiej jest to zrozumieć." Naszym zdaniem to świetny pomysł! Każdy, kto uczy się drugiego języka, w pewnym momencie jest sfrustrowany tym, jak szybko mówią native speakerzy.

Nasze kolejne pytanie: czy powinniśmy oglądać telewizję z włączonymi czy wyłączonymi napisami? Jeśli oglądamy z włączonymi napisami, to możemy mieć wrażenie, że nie ćwiczymy umiejętności słuchania, ale jeśli oglądamy z wyłączonymi, to trudno jest zrozumieć, co się dzieje. Oto co Bob miał do powiedzenia:

"Kiedy uczysz się angielskiego, niektórzy ludzie uważają, że nigdy nie powinieneś oglądać angielskiej telewizji z włączonymi napisami, a niektórzy uważają, że są one naprawdę pomocne. Moja rekomendacja jest następująca. Obejrzyj coś raz z włączonymi napisami lub napisami, a następnie obejrzyj to ponownie z wyłączonymi napisami."

Aby uzyskać więcej wspaniałych spostrzeżeń od Boba, sprawdź nasz wywiad Q&A z nim tutaj:

Może zainteresuje Cię również nasz artykuł na temat The top 10 YouTube channels for learning English in 2020.

Tips for Learning English with TV Series

Obejrzyj coś, co Cię interesuje

Najważniejszą rzeczą jest oglądanie czegoś, co uważasz za interesujące.

Jeśli zaczniesz oglądać program telewizyjny, film lub wideo i stwierdzisz, że jest nudny, nie trać na niego czasu. Nie nauczysz się w ten sposób angielskiego.

Nasz mózg ma zdolność do lepszego zapamiętywania informacji, jeśli są one dla nas ważne lub interesujące.

Wybierz program, który pasuje do Twojego poziomu umiejętności

Możesz poprawić swój angielski oglądając dowolny serial telewizyjny lub talk show, ale staraj się oglądać te, które pasują do Twojego poziomu angielskiego.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę angielskiego, wybieraj seriale o prostej fabule i używające prostych, codziennych słów.

Nie zaczynaj od takich programów jak The Big Bang Theory czy Game of Thrones, proste sitcomy jak Friends są najlepszym rozwiązaniem.

Dobrym pomysłem jest również oglądanie filmów i programów, które już widziałeś w swoim języku (i które nie są trudne). Oglądanie programów w języku ojczystym z angielskimi napisami może być nawet korzystne dla umiejętności czytania ze zrozumieniem. Czytanie napisów na głos może również pomóc w rozwijaniu umiejętności mówienia.

Należy również pamiętać o akcentach. Jeśli mieszkasz w Anglii, to oglądanie programów, w których ludzie mają brytyjski akcent może być korzystne. Jeśli mieszkasz w Nowym Jorku, to możesz chcieć oglądać programy oparte na amerykańskim.

Najlepsze seriale do nauki angielskiego

Stworzyłem listę najbardziej dostępnych, popularnych i stosunkowo nowych programów telewizyjnych, które pomogą Ci poprawić swój angielski, a także sprawią, że będziesz na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w kulturze popularnej. Wiele z tych programów jest dostępnych na Netflixie.

Staraj się oglądać te seriale i programy telewizyjne w języku angielskim z napisami:

 • Friends
 • Współczesna rodzina
 • Breaking Bad
 • Gra o Tron
 • Sherlock
 • The Walking Dead
 • Misfits
 • Dexter

[subscription_form]

 • Lost
 • Vikings
 • White Collar
 • House of Cards
 • Suits
 • Touch
 • Under the Dome

Amerykańskie talk show:

 • The Oprah Winfrey Show
 • The Jimmy Kimmel Show
 • The Ellen Show

Wszystkie te programy można znaleźć na YouTube. Zapisz się, aby oglądać nowe odcinki, jeśli chcesz.

Jak Ci się podoba ten wybór? Czy znalazłeś coś nowego?

Wykorzystaj anglojęzyczne seriale i talk show, aby przełamać nudę nauki z podręczników.

Powodzenia!

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz