• kontakt@centrumebiznesu.pl

Naucz się szwedzkiego z Preply: 10 kroków do biegłości językowej

Naucz się szwedzkiego z Preply: 10 kroków do biegłości językowej

Strona Język szwedzki jest najczęściej używanym językiem skandynawskim, należącym do grupy języków północnogermańskich. Ponad 10 milionów ludzi w Szwecji i Finlandii posługuje się językiem szwedzkim, ale jego wpływ wykracza daleko poza te kraje. Obecnie ponad 40 000 osób na całym świecie uczy się szwedzkiego jako drugiego języka.

Szwedzka kultura zyskuje popularność na całym świecie - od wzornictwa IKEA, przez modę H&M, po muzykę ABBA. Szwecja jest również popularnym celem podróży, oferującym zapierające dech w piersiach widoki natury, starożytne zamki, wyjątkową architekturę, kuchnię i tradycje.

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją podróż w kierunku płynnego posługiwania się językiem szwedzkim? W tym miejscu znajdziesz wskazówki, jak najlepiej wykorzystać proces nauki.

Jak uczyć się szwedzkiego?: 10 wskazówek, które zapewnią Ci sukces w nauce języka

Zanim rozpoczniesz tę językową przygodę, poznaj kilka faktów na temat języka szwedzkiego.

Jaki jest język urzędowy Szwecji?

Szwedzki jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i językiem roboczym Rady Nordyckiej. W 2009 r. został ogłoszony podstawowym językiem w Szwecji.

Język szwedzki ma setki form. Wyróżnia się jednak tylko sześć głównych grup dialektów: Norrland, Svealand, Gotland, Götaland, południowy szwedzki i fiński szwedzki. Tradycyjnie różnią się one między sobą w zależności od regionu. Czasami różnica między dialektem a standardowym językiem szwedzkim jest tak duża, że uczący się języka szwedzkiego z trudem może go zrozumieć.

Nikt nie jest w stanie wyjaśnić specyfiki każdego dialektu lepiej niż jego rodzimy użytkownik. W serwisie Preply możesz znaleźć nauczyciela, dla którego język szwedzki jest językiem ojczystym i uczyć się szwedzkiego online poprzez przyjazny dla użytkownika wideoczat. Aby umówić się na pierwszą lekcję jeden na jedenwybierz preferowanego eksperta z ogromnej bazy danych i wybierz czas, który najbardziej Ci odpowiada. Po lekcji próbnej otrzymasz spersonalizowany plan nauki oparty na Twoim poziomie i celach, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Znajdź mojego korepetytora z języka szwedzkiego teraz

Dlaczego warto uczyć się szwedzkiego?

Najważniejszą korzyścią płynącą z opanowania języka szwedzkiego jest jego bliskie pokrewieństwo z innymi językami germańskimi, co sprawia, że jest on jednym z najłatwiejszych języków do nauki dla osób anglojęzycznych. W gramatyce, składni i słownictwie jest wiele cech podobnych do języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego.

Jako język skandynawski, szwedzki wykazuje również wiele podobieństw do duńskiego i norweskiego. Często języki te nazywane są wzajemnie zrozumiałymi, co oznacza, że ucząc się szwedzkiego, automatycznie przyswajasz sobie znajomość duńskiego i norweskiego.

Znajomość języka szwedzkiego otwiera możliwości finansowe i zawodowe. Mówi się nim głównie w Szwecji, która jest znana jako kraj wysoko rozwinięty, o silnej gospodarce, niskim bezrobociu, bezpłatnej edukacji i opiece zdrowotnej. Szwedzki jest również drugim językiem narodowym w Finlandii, najmniej skorumpowanym kraju w Europie.

Kolejnym powodem, dla którego warto uczyć się szwedzkiego, jest wyjątkowe doświadczenie podróżnicze, jakie oferuje Szwecja. Szwedzki to ucieczka do krajów skandynawskich. Znając ten język, możesz odkrywać miejsca, w których nigdy nie byłeś, wchodzić w interakcje z mieszkańcami, nawiązywać przyjaźnie i lepiej rozumieć ich kulturę.

Czy szwedzkiego trudno się nauczyć?

Jeśli znasz język angielski, nauka szwedzkiego będzie dla Ciebie jedną z najłatwiejszych opcji. Ponieważ ma on korzenie germańskie, wiele szwedzkich słów ma podobne brzmienie i znaczenie jak słowa angielskie. Tak więc szybko nauczysz się jak mówić po szwedzku.

W fonetyce będziesz musiał nastawić uszy na samogłoski nieznane osobom anglojęzycznym, takie jak å, äi ö, a także kilka zbitek spółgłosek, np. sj-, stj-, skj-, -rs-, tj-.

Najbardziej mylącą rzeczą w gramatyce szwedzkiej jest rodzajnik, który nie jest typowy dla większości uczących się języka. Podczas gdy my jesteśmy przyzwyczajeni do trzech rodzajów płci - męskiej, żeńskiej i neutralnej, w języku szwedzkim występują tylko dwie płcie. Są one określane przez rodzajniki ett lub en, przed rzeczownikiem. Ponieważ płeć w języku szwedzkim jest rzeczą przypadkową i pozbawioną logiki, najlepszym rozwiązaniem jest jej zapamiętanie.

Pod względem gramatyki i składni szwedzki wykazuje wiele podobieństw do angielskiego, co sprawia, że jest łatwy do zrozumienia.

Jak długo trwa nauka szwedzkiego?

W większości przypadków opanowanie języka szwedzkiego jest łatwe. Wystarczy pół roku regularnych ćwiczeń, aby opanować podstawy i zacząć pewnie mówić po szwedzku. Jednak wytrwałość i ciężka praca przewyższą Twoje umiejętności językowe.

Jak szybko nauczyć się szwedzkiego?

Strona najlepszy sposób na naukę szwedzkiego jest znalezienie odpowiedniego dla siebie podejścia i trzymanie się go. Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek, które pomogą ci zacząć naukę i utrzymać ją na właściwym poziomie.

Wyznacz sobie konkretny cel

Aby zachować koncentrację i konsekwencję w procesie nauki, określ, dlaczego chcesz biegle posługiwać się językiem szwedzkim i co dokładnie chcesz osiągnąć w określonych ramach czasowych. Postaraj się, aby Twój cel był jak najbardziej przejrzysty. Na przykład może to wyglądać następująco: "W ciągu sześciu miesięcy będę w stanie prowadzić rozmawiać na wspólne tematy z moimi szwedzkimi kolegami".

Opracuj plan nauki

Praktyka czyni mistrza. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, regularna nauka robi wielką różnicę. Stworzenie zrównoważonego planu nauki pomoże ci być skoncentrowanym, zmotywowanym i wytrwałym w drodze do celu. Nawet jeśli masz napięty grafik, zacznij od małych kroków, ale ćwicz codziennie. Nawet 20-minutowe sesje nauki dziennie są lepsze niż nic.

Zacznij od wymowy

Podobnie jak w języku angielskim, w szwedzkim używa się alfabetu łacińskiego. Strona Szwedzki alfabet ma dziewięć samogłosek, w tym dodatkowe litery å, äi ö.

Jest to jeden z najlepiej brzmiących języków, prawdopodobnie dlatego, że ma dwa rodzaje akcentu - podstawowy i dodatkowy. Na przykład w słowie "kursbok" obie sylaby są akcentowane, podczas gdy angielskie słowo "coursebook" ma tylko jeden akcent.

[subscription_form]

Innym czynnikiem, który sprawia, że język szwedzki jest rytmiczny, jest długość akcentowanych sylab. Zazwyczaj wszystkie sylaby akcentowane są wymawiane dłużej.

Naucz się podstawowego słownictwa

Jako początkujący możesz chcieć bezpośrednio tłumaczyć słowa na szwedzki, ale nauka nowego języka to coś więcej niż tylko zapamiętywanie kilku odrębnych słów. Kiedy już opanujesz fonetykę, przejdź do nauki typowych zwrotów, które są powszechnie używane w prawdziwych rozmowach.

Poniżej podajemy kilka słów i zwrotów, które mogą być dobrym początkiem:

Tack - "dziękuję". Tack - "Dziękuję" w języku szwedzkim

Ursäkta - przepraszam

Förlåt - przepraszam

Hur mår du? - Jak się masz?

God Morgon - Dzień dobry

Hej Då - Do widzenia

Snälla - Proszę

Aby nauczyć się podstawowego słownictwa, możesz użyć karteczek Quizlet lub aplikacji do nauki języków obcych, takich jak Memrise.

Słuchaj szwedzkiej muzyki

Szwedzka muzyka jest znana na całym świecie. Szwedzcy artyści sprzedają miliony płyt CD i zajmują czołowe miejsca na listach przebojów. Zespoły popowe, takie jak ABBA, The Cardigans, Ace of Base czy Roxette, są dziś tak samo popularne jak wtedy.

Oto kilku popularnych szwedzkich artystów, których możesz dodać do swojej listy odtwarzania:

  • Kent
  • Gyllene Tider
  • Veronica Maggio (pop)
  • Timbuktu

Dla osób uczących się języków obcych słuchanie muzyki jest doskonałym sposobem na dostrojenie ucha do wymowy i ćwiczenie rozumienia ze słuchu. Ucząc się tekstów piosenek, poszerzasz swoje słownictwo. Możesz posłuchać szwedzkiej muzyki online w serwisie YouTubedodać listy odtwarzania z piosenkami szwedzkimi do iTunes lub Google Play, albo słuchać Svensk Pop na Spotify.

Czytanie szwedzkich książek

Czytając książki, możesz poczynić znaczne postępy w nauce języka obcego. Zacznij od książek dla dzieci i przejdź na bardziej zaawansowany poziom. Podczas czytania miej pod ręką słownik. Za każdym razem, gdy natrafisz na nieznane słowo, podkreśl je, sprawdź w słowniku, a następnie zapisz, co ono oznacza.

Można też czytać książkę i jednocześnie słuchać jej wersji audio. Ta metoda pomoże Ci poprawić umiejętność kojarzenia słów. Spróbuj znaleźć książkę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom na Amazon.

Oglądanie szwedzkich programów telewizyjnych i filmów

Oglądanie szwedzkich filmów lub programów telewizyjnych może również przynieść korzyści w procesie nauki języka. Jeśli chodzi o programy telewizyjne, Szwecja może zaoferować kilka dramatów kryminalnych, które warto obejrzeć, takich jak The Bridge, Wallander i Arne Dahl.

SVT Play to szwedzki nadawca narodowy, który posiada bezpłatną aplikację z programami telewizyjnymi w języku szwedzkim. Nie martw się, jeśli twój zasób słownictwa nie jest tak bogaty, aby oglądać programy. Możesz łatwo włączyć napisy i wyłączyć je, gdy poczujesz się wystarczająco komfortowo, oglądając programy po szwedzku. To samo możesz zrobić z filmami po szwedzku. Poniżej znajduje się lista najlepszych 100 najlepszych szwedzkich filmów na IMDb.

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Istnieje wiele sposobów na opanowanie języka szwedzkiego w podróży, a jedną z nich jest korzystanie z aplikacji. Aplikacje takie jak Duolingo czy Rosetta Stone to doskonały sposób na poszerzenie swoich umiejętności językowych. Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do pracy, czy czekasz na przyjaciela w kawiarni, wykorzystaj każdą wolną chwilę, wykonując kilka zadań językowych na swoim smartfonie.

Nie bój się popełniać błędów

Obawa przed popełnianiem błędów może hamować Twoje postępy. Popełnianie błędów jest częścią procesu uczenia się. Źle jest tylko wtedy, gdy się na nich nie uczysz. Nawet jeśli twoja gramatyka lub fonetyka nie są doskonałe, zacznij rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka, a strach zniknie.

Mów po szwedzku codziennie

Brzmienie jak miejscowy nie jest dziełem przypadku. Jest to wynik regularnego mówienia po szwedzku i doskonalenia wymowy. I tu właśnie przydają się platformy do nauki języków obcych, takie jak Preply są bardzo pomocne.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonale"

Preply oferuje korepetycje na żywo z native speakerami języka szwedzkiego z całego świata. Wystarczy wybrać korepetytora z szerokiej bazy ekspertów i umówić się na lekcję próbną. Twój korepetytor z przyjemnością stworzy indywidualny plan nauki dostosowany do Twojego poziomu zaawansowania i będzie Ci regularnie udzielał informacji zwrotnych, jak poprawić swoje umiejętności językowe.

Co jest najlepsze? Dzięki Preply możesz uczyć się online w czasie, który najbardziej Ci odpowiada, z dowolnego miejsca. Korepetycje online to elastyczny i skuteczny sposób na osiągnięcie biegłości językowej. Po prostu spróbuj!

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz