• kontakt@centrumebiznesu.pl

Rosetta Stone vs. Memrise Review

Rosetta Stone vs. Memrise Review

Internet zrewolucjonizował sposób w jaki uczymy się języków. Wydaje się, że każdego miesiąca pojawia się nowa aplikacja lub strona internetowa, która twierdzi, że czyni naukę języków łatwiejszą, szybszą i bardziej zabawną. Ale czy naprawdę możesz nauczyć się języka używając gier online? A jeśli tak, to która z nich jest najbardziej efektywna?

Postanowiłem zmierzyć się z dwoma popularnymi programami do nauki języków obcych. W jednym narożniku Rosetta Stone: broniący tytułu mistrza, zbierający pochwały i zarzuty od 1992 roku, kiedy internet był zupełnie innym miejscem.

W drugim narożniku, młody, odważny zawodnik, Memrise: urodzony jako skromna aplikacja do karteczek w 2010 roku, kiedy smartfony dopiero zdobywały dominację nad uwagą na całym świecie.

Poświęciłem tydzień na naukę hiszpańskiego w każdej z aplikacji i oto, co znalazłem.

Rosetta Stone vs Memrise: przegląd

Memrise Rosetta Stone
Metodologia
 • Ulepszona aplikacja z kartkami flash
 • Gry komputerowe
 • Skupienie: nauka nowych słów
 • Immersyjne, bez wyjaśnień w Twoim języku ojczystym
 • Nacisk: słuchanie, nauka rozpoznawania usłyszanych zdań
Cena 8,99$ - miesiąc

59,99$ - rok

99,99$ - dożywotnio

35,97$ - 3 miesiące

170$ - 1 rok

249$ - 2 lata
299$ - dożywotnio

Liczba języków 22 25
Dla kogo jest przeznaczony?
 • Studenci, którzy chcą zwiększyć swój zasób słów
 • Osoby przystępujące do testów
 • Ci, którzy wolą urządzenia mobilne od stacjonarnych
 • Dzieci, nastolatki i millenialsi
 • Ludzie z krótkim czasem koncentracji uwagi
 • Nowicjusze i początkujący
 • Każdy, kto jest na tyle stary, by pamiętać, że Rosetta Stone była przyszłością
 • Osoby uczące się ze słuchu
 • Ci, którzy wolą komputer stacjonarny od mobilnego
 • Ludzie, którzy nie lubią uczyć się gramatyki
 • Osoby, które mają więcej niż 30 minut czasu na naukę dziennie
Zabawa? ⭐⭐⭐⭐⭐
Efektywny? ⭐⭐⭐ ⭐⭐
Przyjazny dla użytkownika? ⭐⭐⭐ ⭐⭐

Recenzja Memrise

Memrise twierdzi, że ma ponad 42 miliony użytkowników w 189 krajach, co mnie zaskoczyło! Z pewnością nie jest to nazwa gospodarstwa domowego w taki sam sposób, w jaki Rosetta Stone, Duolingo lub nawet Babbel są.

Zastanawiałem się, jak tak popularna aplikacja mogła prześlizgnąć się poniżej mojego radaru i byłem zaintrygowany, aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa Memrise?

Uczysz się w ciągu trzech minut od rejestracji

W procesie rejestracji w Memrise nie ma żadnych niedomówień. Wystarczy pobrać aplikację, dodać swój e-mail i rozpocząć naukę.

Możesz wybrać jeden z oficjalnych "kursów" Memrise z dobrego wyboru języków. Są one podzielone na poziomy od 1-7. Najwyraźniej 1-3 to mniej więcej poziom A1, natomiast 4-7 to około A2. To dobry system - te pierwsze poziomy CEFR to czas, kiedy większość uczniów najbardziej polega na aplikacjach językowych, ale między A1 a A2 wiele się dzieje.

Nawet jeśli nie ma żadnych oficjalnych kursów powyżej A2, na Memrise jest wiele treści generowanych przez użytkowników, które można odkryć, a niektóre z nich są bardziej zaawansowane.

Co najlepsze: możesz wypróbować każdy kurs w aplikacji w wersji darmowej! Jedynym ograniczeniem jest to, że nie masz dostępu do całego kursu za jednym razem. Musisz zacząć od początku i odblokować moduły.

Gry flashcard są krótkie i ładne

Memrise to przede wszystkim aplikacja do flashcardów. Kliknij "start" na kursie, a wejdziesz w krótką grę, aby nauczyć się rozpoznawać pięć nowych słów. Każde słowo jest przedstawione za pomocą emoji nasionka, a ty ćwiczysz je w kilku różnych formach, aby wyrosła z niego łodyga i rozkwitła w kwiat - urocze!

Niektóre kursy Memrise wprowadzają nowe słowa za pomocą kilkusekundowych filmików. Widzimy to samo słowo na kilku filmikach w stylu gifów, wypowiadane przez różnych aktorów, aby dać nam odczuć różne wymowy. Osoby występujące na filmikach wydają się trochę niezręczne i roztrzęsione - choć to chyba zrozumiałe, bo prezentowanie słowa bez kontekstu jest dość nienaturalne. W niemal każdym przypadku ich oczy krzyczą "trzy lata szkoły teatralnej na to?", ale wrażenia z oglądania są całkiem godne zapamiętania.

W przypadku niektórych kursów jest też funkcja "Language Learning with Locals". Wydaje się, że jest to podobna koncepcja, z tym że prezenterzy w filmach podają całe zdania i wspólne wyrażenia, zamiast pojedynczych słów.

Jest kilka naprawdę ekscytujących funkcji

Memrise jest wyraźnie na misji, aby przesunąć koncepcję flashcard tak daleko, jak technologia może pomóc mu iść.

 • Pomoce pamięciowe generowane przez użytkowników. Jeśli dostaniesz flashcard źle, jest przycisk, który mówi "Pomóż mi zapamiętać to". Kliknij go i możesz przewijać wybór wygenerowanych przez użytkowników pomocy pamięciowych, lub "memów", uzupełnionych obrazkami. Ktoś zapamiętał hiszpańskie słowo "el principio" (początek, zasady), wyobrażając sobie C-3PO z Gwiezdnych Wojen jako postać o surowych zasadach moralnych. Bardzo urocze! To może być jednak nowość, bo wiele flashcards na niektórych kursach hiszpańskiego z nagłówkiem Memrise jest obecnie "mempty" - ich słowo, nie moje.
 • Posty wideo. Wyobraźcie sobie, że uzależniająca moc TikTok została zaprzęgnięta do nauki języków. Ktoś musiał wbiec do zarządu Memrise i faktycznie powiedzieć to kilka miesięcy temu! Kliknij na "immerse" w homescreenie aplikacji, a pokaże Ci się seria bardzo krótkich, bardzo chwytliwych filmików w Twoim języku docelowym. Są napisy w języku docelowym, a także w języku ojczystym. Jak wie każdy, kto korzysta z mediów społecznościowych, bardzo trudno jest przestać przewijać krótkie materiały wideo. Inspirująca funkcja do nauki slangu!
 • Szybkość przeglądania. Jeśli nie masz pięciu minut na naukę nowych flashcards, możesz zrobić speed review! Testuje on Twoją zdolność do tłumaczenia słów, które już widziałeś w ciągu kilku sekund. Jest to test wielokrotnego wyboru, ale o wysokiej adrenalinie: trzy błędy z rzędu i koniec gry.
 • Flashcard maker z rozszerzoną rzeczywistością. To naprawdę rozwaliło mój umysł. Kliknij na funkcję "explore", a Memrise otworzy kamerę twojego telefonu. Skieruj go na rzeczy w pokoju wokół ciebie, a aplikacja może powiedzieć, co to jest i oferują tłumaczenie! To zgaduje źle około 33% czasu, ale to wciąż bardzo ekscytujące. A wszystkie zdjęcia, które robisz, mogą być zapisane jako flashcards do przeglądu później. Jest to trochę sztuczka, na pewno. Ale czy nauczę się hiszpańskiego słowa "el hongo" szybciej, jeśli nauczę się go używając zdjęcia mojego hongo, które I cook my own mrożonej pizzy? Być może!

Pulpit i aplikacja mobilna nie wydają się być przyjaciółmi

Memrise na pulpicie i Memrise aplikacja wydają się niemalże zupełnie różnymi platformami.

Niektóre funkcje są dostępne na jednej, ale nie na drugiej. Istnieje funkcja tablicy liderów i opcja łączenia się z przyjaciółmi, która wydaje się być ekskluzywna dla wersji desktopowej. Posty wideo i flashcard maker są dostępne tylko w aplikacji mobilnej. Ogólnie rzecz biorąc: Memrise strona internetowa czuje się o lata starsza niż Memrise aplikacja.

Są też inne zaskakujące niespójności. Memrise twierdzi, że oferuje sekcje gramatyczne, ale nie wydaje się, aby były one dostępne w jakimkolwiek kursie dla uczących się hiszpańskiego. Podobnie, fajne, Tik-Tok stylu filmy nie są oferowane w większości kursów językowych jeszcze.

Memrise wydaje się być przeznaczony dla osób w wieku licealnym.

Jedynym celem korzystania z Memrise jest wbicie do mózgu jak największej ilości nowych słów. Jest coś bardzo szkolnego w tym podejściu, przypomina mi to ślęczenie nad testami. Rzeczywiście, istnieją dowody na to, że największymi fanami Memrise są osoby przygotowujące się do testów w wieku licealnym - wiele z treści generowanych przez użytkowników to słownictwo związane z GCSE lub A-levels, brytyjskimi kwalifikacjami na poziomie szkoły średniej.

Pod względem designu aplikacja wydaje się przyciągać użytkowników w wieku od kilkunastu do dwudziestu lat. Nie chodzi tu tylko o filmiki w stylu social-media czy stronę główną przypominającą newsfeed: chodzi o ogólne oczekiwanie, że użytkownik będzie miał kichę na czas.

To, że Memrise jest przeznaczony dla młodych i zajętych, nie oznacza, że jest nieskuteczny. Memrise jest jak jeden z tych fajnych Gen Z, który ma to zaskakująco razem jak na swój wiek. Udaje jej się zdobyć staż na wysokim stanowisku (mimo że ma niebieskie włosy) i ciągle prosi o podpisywanie petycji internetowych dotyczących zmian klimatu. To prawda aż do powiadomień: "So pumped to help you learn Spanish today". Dzięki, kolego.

Dobre

 • Jest to fantastyczna aplikacja do tworzenia kartek flash. Memrise jest zoptymalizowany pod kątem szybkiego wprowadzania użytkowników do nowych słów. Zbyt często aplikacje do nauki języków twierdzą - lub sugerują - że mogą działać jako zamiennik dla interakcji z prawdziwym językiem. Jeśli chcesz nauczyć się mówić w danym języku, żadna gra nie zastąpi praktyki mówienia. Choć nie jest to powiedziane wprost, wydaje się, że Memrise wie o tym i oczekuje od swoich użytkowników, że będą traktować go jako jedno z wielu narzędzi. Memrise zna swoją niszę i doskonale się w niej odnajduje.
 • Jest darmowy. Darmowa wersja Memrise oferuje prawie wszystkie funkcje dostępne dla użytkowników premium, a ja nie zauważyłem jeszcze żadnych reklam.
 • Jest zabawny i szybki. Memrise wie, że ma pięć sekund, aby powstrzymać swoich odbiorców przed wyciszeniem się, więc staje na wysokości zadania. Gry są satysfakcjonujące i szybko przechodzą do sedna. Projekt jest słodki do pewnego stopnia. Zdobywanie umiejętności językowych w tak wymierny sposób jest również wzmacniające. Kiedy wiesz, że osoby posługujące się językiem na poziomie B1 mają przeciętny zasób słownictwa wynoszący około 2,500 słówaplikacja, która przybliża cię do tego celu o 5 lub 20 słów każdego dnia, wydaje się być prawdziwą korzyścią. (Zastrzeżenie: oczywiście, jest coś więcej niż tylko słownictwo, aby stać się B1 mówcą! Ale rozumiesz obraz).
 • Jest to wciągające, ale nie denerwujące. Aby być skutecznym, flashcards muszą być wciągające. Są one skutecznym narzędziem do zapamiętywania tylko wtedy, gdy używasz ich w kółko. Memrise udało się utrzymać mnie w chęci powrotu bez wysyłania niekończących się powiadomień lub grożenia mi utratą moich postępów.

Złe

 • Nie uczysz się bardzo głęboko. Memrise jest świetny w uczeniu cię rozpoznawania nowych słów, a przynajmniej identyfikowania ich z serii opcji. Ale czy naprawdę znasz te słowa? Możesz dość łatwo zhakować gry wielokrotnego wyboru poprzez proces eliminacji. Co gorsza, nie potrafię stworzyć większości słów, których nauczyłem się na Memrise, kiedy potrzebuję ich w rozmowie. Memrise pomógł mi zdobyć słowa w moim biernym słownictwie - kolumnie "aha, rozpoznaję to!", ale nie pomógł mi przenieść ich do kolumny "mogę tego użyć podczas pisania i mówienia". Aby aktywować wszystko, czego nauczysz się na Memrise, musisz używać języka również w bardziej naturalny sposób. Nie ma substytutu dla faktycznego mówienia językiem, który się ćwiczy. Lekcje online 1:1 są, z mojego doświadczenia, znacznie lepszą wartością dla Twojego czasu.
 • Uczenie się słów bez kontekstu jest niebezpieczne. Flashcards zawsze były nieco ryzykowną metodą nauki nowych słów. Uczenie się słów bez kontekstu może prowadzić do dziwnych błędów, ponieważ tracisz wszelkie niuanse, które one implikują i nie możesz zwrócić uwagi na drugorzędne znaczenie. Nie będziesz też wiedział, jak ułożyć zdanie z tych nowych słów, co jest receptą na nieporozumienia. Flashcards są tak łatwe w użyciu, że kuszące jest uczynienie ich główną metodą rozwoju słownictwa - aplikacje takie jak Memrise czynią to jeszcze bardziej kuszącym. Jednak większość nauczycieli zaleca zdrową równowagę pomiędzy kartami flashcards a nauką poprzez czytanie lub słuchanie mediów.
 • Treści generowane przez użytkowników są tylko tak dobre, jak ludzie, którzy je generują. Większość najpopularniejszych kursów Memrise została zamieszczona przez użytkowników i nie jest zweryfikowana przez ekspertów od nauki. Możesz wwiercić sobie w mózg całkowicie niedokładną definicję i nigdy się nie zorientować. Ludzie są ludźmi i większość ludzi popełnia dziwne błędy, nawet jeśli płaci się im za pracę, więc warto traktować kursy Memrise pochodzące z tłumu z ostrożnością.
 • Tłumaczenia postów wideo są czasami niedokładne. 10-sekundowe filmy Memrise posiadają napisy w języku ojczystym i docelowym. Często istnieje rozbieżność między dosłownym tłumaczeniem dwóch zdań, a tym, które oferuje Memrise. Może to być mylące dla bardzo nowych uczniów, ale nie jest to problem, który Memrise mogłoby łatwo rozwiązać. Problem, że niewiele zwrotów tłumaczy się bezpośrednio między językami, jest tak stary jak sama nauka języków.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 recenzji, "Doskonały"

Recenzja Rosetta Stone

Rosetta Stone miała prawie trzy dekady, aby udoskonalić swoją ofertę. Spodziewałem się czegoś bardziej dopracowanego, bardziej cierpliwego: bezpiecznej pary rąk.

W jaki sposób działa Rosetta Stone?

Pierwsze wrażenie: ten kurs traktuje siebie bardzo poważnie

Pod względem wyglądu Rosetta Stone wydaje się niewiele zmieniać od czasów swojej świetności. Wygląda jak szkolny podręcznik do nauki języka przeniesiony do internetu: wszystkie kolory podstawowe i sensowne zdjęcia ze stocka. Trudno uwierzyć, że to nawet ten sam gatunek strony, co Memrise.

Po zapisaniu się na 3-dniowy darmowy okres próbny (hello!) możesz wybrać swój poziom, i wybrać plan, aby ułożyć jak często się uczysz. Rosetta stone to poważny kurs nauki języka i przewiduje, że będziesz traktował go poważnie. Wszystkie dostępne "plany" to 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu, przez 6 tygodni, bez możliwości dostosowania do własnych potrzeb. Rosetta Stone musi we mnie bardzo wierzyć, skoro zakłada, że dotrzymam tego zobowiązania.

Lekcje są skonstruowane z podobnie wysokimi oczekiwaniami. Codzienna "podstawowa" lekcja trwa 30 minut, plus dodatkowe ćwiczenia gramatyczne i słuchowe. Myślę, że to dość długi czas na spędzenie go z jednym materiałem do nauki języka.

Możesz pomijać fragmenty lekcji, aby ją przyspieszyć, ale jest to aktywnie odradzane. Program poprosi cię o powrót i dokończenie całej lekcji bez błędów, zanim zostanie ona wliczona do twojego planu dziennego.

Lekcje wykorzystują technikę "zanurzenia" Rosetta Stone

Jednym z punktów sprzedaży Rosetta Stone jest technika "zanurzenia". Oznacza to, że jesteś "zanurzony" w języku docelowym od samego początku, bez instrukcji, wyjaśnień czy kul w języku ojczystym. Fani mówią, że jest to bliższe temu, jak uczysz się języka jako dziecko.

Będziesz wykonywać wiele ćwiczeń wielokrotnego wyboru i uczyć się poprzez rozumowanie dedukcyjne. Na przykład, możesz usłyszeć słowo "lody" dwa lub trzy razy, podczas gdy pokazany jest obrazek lodów. Następnie usłyszysz nowe słowo i zobaczysz obrazki lodów i szczotki do włosów. Miejmy nadzieję, że w końcu wydedukujesz, że tajemnicze słowo oznacza "szczotkę do włosów".

O wiele więcej czasu zajmuje zachęcenie użytkowników do wykonania logicznego skoku, niż podanie im reguły. Pokazuje się to samo słownictwo w różnych zdaniach i kontekstach. Jest to niewątpliwie dobra rzecz, jeśli chodzi o umiejętność rozumienia w świecie rzeczywistym. Jednak jest to powolny proces, a niekończące się ćwiczenia wielokrotnego wyboru sprawiają wrażenie bardzo powtarzalnych.

Brak instrukcji w języku ojczystym jest w niektórych miejscach frustrujący

Dla uczniów bez "pokolenia Minecraft", lodowate tempo Rosetta Stone nie będzie tak niszczące jak dla mnie. Ale w niektórych miejscach, to czuje się jak integralność immersyjnego środowiska uczenia się spowalnia rzeczy niepotrzebnie. Nie ma wyjaśnień w sekcjach gramatycznych, na przykład. To może zadziałać dla prostych koniugacji czasowników, ale skomplikowane, dziwne lub zaawansowane zasady są z pewnością dużo łatwiejsze po wyjaśnieniu. Na przykład, byłoby o wiele mniej mylące powiedzieć mi, że słowo "usted" jest formalną wersją "ty, w liczbie pojedynczej" niż sugerować to obrazkami.

Nie ma też instrukcji, jak wykonać ćwiczenia Rosetta Stone. Osoby, które nie dorastały w erze cyfrowej mogą uznać to za frustrujące.

Nacisk na słuchanie i powtarzanie zdań

W Rosetta Stone duży nacisk kładzie się na słuchanie. Najczęstsze ćwiczenie polega na wysłuchaniu frazy i dopasowaniu jej do właściwego obrazka. Osoby uczące się języków obcych zazwyczaj mają większe problemy z umiejętnością słuchania niż czytania, więc miło jest widzieć, że ta równowaga została uwzględniona.

Dość wcześnie zaczynasz też "mówić" - a raczej powtarzać usłyszane frazy do komputera. Rosetta Stone opracowała własne oprogramowanie do rozpoznawania głosu, nazwane TruAccent™. Jak na oprogramowanie do rozpoznawania głosu przystało, jest ono niezwykle dokładne. A raczej mówi mi, że jestem poprawny częściej niż wiele innych programów do nauki języków, więc może jest po prostu najbardziej hojny.

Jest tu też kilka ciekawych funkcji

Oprócz ich głównego dania, Rosetta Stone oferuje kilka funkcji bocznych.

 • Sekcja czytania. Jest część strony internetowej tajemniczo oznaczony "Extended learning section", gdzie możesz czytać krótkie opowiadania w swoim języku docelowym. To świetny pomysł - czytanie jest doskonałym sposobem na utrwalenie tego, czego nauczyłeś się podczas nauki języka. Masz możliwość czytania samodzielnie, słuchania nagrania tekstu, a nawet nagrywania siebie czytającego na głos (jeśli możesz znieść dźwięk własnego głosu!). Jest to kolejny punkt, w którym poświęcenie się pełnej immersji staje się nieco irytujące. W wersji desktopowej, jeśli najedziesz na trudne słowa, pojawi się obrazek. Jest to przydatne, ale działa tylko dla rzeczowników. W wersji mobilnej nie ma nawet tłumaczenia obrazkowego, które pomogłoby Ci zrozumieć to, co czytasz.
 • Korepetycje na żywo. Rosetta Stone jest w grze wystarczająco długo, aby wiedzieć, że nic nie zastąpi interakcji z native speakerem podczas nauki języka. W wersji desktopowej istnieje możliwość wykupienia zajęć online, które uzupełnią Twój kurs. 25-minutowa sesja grupowa kosztuje 14 dolarów za lekcję lub 19 dolarów za dwie, a prywatne sesje kosztują 19 dolarów każda lub 29 dolarów za dwie. Sesje te są w dużej mierze oparte na kursie Rosetta Stone i odbywają się w formie webinaru, podczas którego widzisz swojego nauczyciela, ale on nie widzi ciebie.
 • Nagrania lekcji do pobrania. Rosetta Stone oferuje funkcję "Audio Companion", gdzie mówione wersje lekcji są "dostępne do pobrania i słuchania offline na telefonie lub tablecie" .... jak podcasty. Tyle, że nie są dostępne w aplikacjach do słuchania, dla tych z nas, którzy żyją w erze podcastów! Funkcja Audio Companion to świetny pomysł, ale instrukcja przenoszenia plików ze strony internetowej na telefon wyglądała dla mnie na niepotrzebnie skomplikowaną.
 • Gry językowe. Niektóre kursy językowe Rosetta Stone oferują również gry edukacyjne, ale europejski kurs hiszpańskiego, który wypróbowałam, nie był jednym z nich. Jednak zamierzam wyjść na prostą i powiedzieć, że jeśli chcesz uczyć się języka za pomocą gier, to prawdopodobnie nie jest to oprogramowanie dla ciebie.

Dobre

 • Jego metody wytrzymały próbę czasu. Jak mówi powiedzenie "jeśli nie jest zepsute, nie naprawiaj go".
 • Uczysz się przydatnych zdań. Za każdym razem, gdy Rosetta Stone wprowadza nowe słowo, widzisz je w kilku różnych zdaniach. Nauka słów w zdaniach ma duże zalety dla długotrwałego rozumienia. Kiedy uczysz się słów za pomocą flashcards (oh hi, Memrise) nie jesteś narażony na ich niuanse lub przypadki użycia. Ucz się w zdaniach, a nie tylko możesz uchwycić subtelności języka, ale także zyskujesz pewne szablony, z których możesz pracować, gdy zaczniesz próbować mówić. Na dodatek większość zdań z Rosetta Stone jest przydatna w życiu codziennym.
 • Wymaga to dużego zaangażowania. Został zaprojektowany tak, aby zająć w Twoim życiu miejsce tradycyjnego kursu językowego i to jest dokładnie to, czego niektórzy uczący się szukają.
 • Jest świetny dla poliglotów. Jeśli uczysz się więcej niż jednego języka, długoterminowa subskrypcja Rosetta Stone to dobry stosunek jakości do ceny. Kupując subskrypcję jednego roku lub więcej, otrzymujesz wszystkie kursy językowe w ich katalogu.

Zły

 • Jest niezwykle nudne. Byłem dwadzieścia minut w mojej pierwszej "lekcji" Rosetta Stone, kiedy zdałem sobie sprawę, ku mojemu zaskoczeniu, że całkowicie zoned out. To ostatnia rzecz, która powinna się zdarzyć podczas nauki języka! Uwielbiam uczyć się hiszpańskiego - nigdy wcześniej nie było to dla mnie problemem w przypadku programów językowych! Większość pytań na Rosetta Stone ma ten sam format, prosząc o dopasowanie zdań do obrazków. Rozumiem potrzebę zobaczenia nowego słownictwa w wielu różnych wariantach, ale w 2020 roku, na pewno nie ma potrzeby, aby wszystkie te warianty obejmowały prostą grę w dopasowywanie!
 • Aplikacja jest irytująca. Na początku byłem pod wrażeniem aplikacji mobilnej. Interfejs jest bardzo pozbawiony i przejrzysty. Jednak wydaje się, że można uzyskać dostęp tylko do codziennych lekcji, a nie do dodatkowych modułów gramatycznych i słownictwa dostępnych na pulpicie. Co więcej, lekcje wymagają trzymania telefonu bokiem, co utrudnia chwyt i... sprawia wrażenie dziwności.
 • Nie poprawi to twoich umiejętności mówienia. Rosetta Stone jest sprzedawana jako bardziej poważna, rygorystyczna alternatywa dla szkoły Duolingo narzędzi do nauki języka online. Jednak to, że nie opiera się na efektownych grach, aby utrzymać użytkowników, nie czyni go automatycznie bardziej efektywnym. Większość lekcji Rosetta Stone to pytania wielokrotnego wyboru, które można odgadnąć bez większych trudności. O ile nie wykupisz drogich lekcji na żywo, nigdy nie będziesz miał okazji, by faktycznie posługiwać się językiem, którego się uczyłeś, mówiąc lub pisząc, tak jak byś tego potrzebował w prawdziwym życiu. Podsumowując, Rosetta Stone nie może bezpośrednio pomóc ci w poprawieniu umiejętności prowadzenia rozmów w drugim języku, tak jak Memrise.

Co jest lepsze? Rosetta Stone czy Memrise

Dla mnie Memrise bije Rosetta Stone za każdym razem. Ma świetny stosunek jakości do ceny, uczy cię kilku nowych słów każdego dnia bez większego wysiłku i jest tak zabawny w użyciu, że może nawet odciągnąć mnie od mojego instagramowego nałogu.

Początkowo moje zastrzeżenie brzmiało: czy Memrise nie jest po prostu świetną aplikacją do robienia karteczek (flashcard app)? Po przetestowaniu jej, mogę z całą pewnością powiedzieć, że tak, jest.

fot: Memrise via Instagram 2020

Teraz moje pytanie brzmi: dlaczego to jest zła rzecz? Każdy uczący się języka potrzebuje świetnej aplikacji do robienia karteczek! Flashcards nadają się bardzo dobrze do gamifikacji; były one krzykliwym pomysłem na długo przed internetem. Są chwytliwe, szybkie, nie zachęcają do głębokiego zagłębiania się w sztukę i architekturę języka.

Ale są naprawdę łatwym sposobem na poszerzenie słownictwa, więc zasługują na miejsce w twoim zestawie narzędzi do nauki. To zasługa Memrise, że uczyniło skromne flashcard tak ekscytującym i wciągającym, jak to tylko możliwe.

Dla mnie, Rosetta Stone była po prostu zbyt nudna. Oczywiście, nie jestem docelową publicznością Rosetta Stone. Nie każdy chce się uczyć za pomocą gifów, gier i 10-sekundowych filmików. Być może starsze osoby wolą kurs, który traktuje się nieco bardziej poważnie. Ale czułem, że za specjalną godnością Rosetta Stone nie kryje się żadna szczególna treść; użytkownicy wciąż odpowiadają na pytania wielokrotnego wyboru, mimo wszystko. Ponieważ żadna z tych stron nie może realistycznie "doprowadzić cię do biegłości" bez innych form praktyki, mówię, żebyś użył tej darmowej, bardziej zabawnej!

Najszybsza droga do płynności? Korepetycje online 1 na 1

Jednym z powodów, dla których Memrise zyskał moją przewagę, jest fakt, że został zaprojektowany jako jedno z wielu narzędzi do nauki, z których uczący się korzystają, aby osiągnąć swoje cele. Aplikacje do nauki mogą być przydatne w zdobywaniu nowego słownictwa, ale nawet najlepsze z nich całkowicie odrywają język od sposobów jego rzeczywistego wykorzystania.

Nawyk regularnej nauki z Memrise lub Rosetta Stone sprawi, że będziesz naprawdę dobry w "wygrywaniu" ćwiczeń na ekranie, ale nie będziesz w rzeczywistości mówić w języku docelowym.

Nie uczysz się francuskiego, hindi czy rosyjskiego, aby opanować aplikację, uczysz się ich, aby otworzyć swój świat na innych ludzi. Przy tak wielu wysoko rozwiniętych aplikacjach do nauki języków obcych na rynku, czasami zapominamy, że jedynym sposobem na poprawę mówienia jest praktykowanie mówienia.

Prawdziwe rozmowy z płynnymi mówcami powinny być Twoim głównym priorytetem. Żadna gra online nie może ich skutecznie symulować, ale nie musi. Teraz łatwiej niż kiedykolwiek możesz znaleźć native speakerów dowolnego języka w zaciszu swojego domu. Spróbuj lekcji 1 na 1 z Preply a będziesz zaskoczony tym, jak szybko poznane zasady zaczną wchodzić w życie. Co więcej, nabierzesz pewności siebie i zaczniesz testować swój nowy język w prawdziwym świecie.

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz