• kontakt@centrumebiznesu.pl

Techniki zapamiętywania dla uczących się języków obcych

Techniki zapamiętywania dla uczących się języków obcych

Dzięki badaniom naukowym i nowoczesnym technologiom osoby uczące się języków obcych mają do dyspozycji kilka skutecznych technik zapamiętywania i dziesiątki sposobów na zapamiętywanie zagadnień związanych z językami obcymi. Niniejszy przewodnik pomoże przyszłym uczącym się języków obcych wybrać najlepszy sposób zapamiętywania, tak aby mogli nauczyć się nowego języka w jak najszybszy sposób. Techniki te przedstawiają popularne metody nauki i pomagają stworzyć plan włączenia nauki języka do codziennego życia. Aby wybrać najlepsze sposoby nauki nowego języka, wykorzystaliśmy liczne badania nad ludzkim mózgiem oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauk behawioralnych.

Gamifikacja

Ucząc się języka z nieinteraktywnego źródła, takiego jak podręcznik lub wyjątkowo nudny nauczyciel w szkole, uczniowie są poddawani "pasywnemu uczeniu się". Ta nieefektywna metoda nauki polega na otrzymywaniu instrukcji dotyczących użycia jakiegoś elementu językowego i stosowaniu go dokładnie według instrukcji w zamian za nagrodę. Zamiast tego uczniowie powinni poszukiwać środków, które są interaktywne i angażują ośrodki mózgu odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów. Jednym z popularnych sposobów ułatwiania aktywnego uczenia się jest grywalizacja.

W dzisiejszych czasach ludzie mają natychmiastowy dostęp do gier edukacyjnych dzięki aplikacjom na urządzeniach przenośnych. Aplikacje takie jak Duolingo, Busuu, Babbeloraz Lingua.ly wykorzystują naukę o grywalizacji do tworzenia interaktywnych możliwości uczenia się w przebraniu gier wideo. Jaskrawa grafika i zachęcający dźwięk pomagają w pozytywnym wzmacnianiu uczących się i utrzymaniu ich zaangażowania, ponieważ powtarzające się czynności pomagają im wzmocnić chwytanie struktur językowych.

Społeczne uczenie się

Uczenie się poprzez nauczanie może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla wszystkich zaangażowanych. Ucząc się nawzajem języka, uczniowie muszą wykazać się doskonałym opanowaniem tematu, aby przedstawić wiedzę w postaci łatwo przyswajalnych wyjaśnień. Osoby uczące się języków obcych mogą wybrać przyjaciela, który będzie ich kolegą w nauce, lub skorzystać z platform takich jak Tandem i . Grupa Meetup aby zastosować te same zasady. Partnerzy w nauce tworzą poczucie sprawstwa i odpowiedzialności, a także uczłowieczają proces uczenia się, czyniąc z naszej naturalnej komunikacji międzygatunkowej praktyczną okazję do nauki.

Immersja

Odwiedzenie miejsca, w którym językiem ojczystym jest ten, którego chcemy się nauczyć, to kolejny skuteczny sposób na zanurzenie się w języku. zanurzenia się w języku. Może to być skuteczne, ponieważ istnieje poczucie pilności ze względu na potrzebę komunikowania się z ludźmi wokół ciebie, a ponadto okazuje się, że język jest łatwiejszy do przyswojenia w kontekście otaczającej go kultury. Dodatkową korzyścią jest to, że obcowanie z tubylcami nauczy Cię powszechnego slangu, specyficznej fleksji i innych niuansów języka, w przeciwieństwie do wersji "podręcznikowej". Wydarzenia oferują potencjalnym uczącym się języka możliwość skorzystania z różnorodności w ich rodzinnym mieście. Aby je znaleźć, sprawdź kalendarz lokalnych forów i miejsc lub poszukaj otwartych wydarzeń w swojej okolicy na Craigslist lub Facebooku.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonała"

Rozrywka

Neurolog Judy Willis udowodniła, że doświadczenia związane z zabawą podnoszą poziom dopaminy, endorfin i tlenu, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie faktów przez uczniów. Ludzie stworzyli mnóstwo książek, filmów, piosenek i innych środków przekazu, które od wieków nas zachwycają. Tysiące dzieł twórczych pokonało bariery językowe, tworząc napisy, tłumaczenia i dubbingi w wielu językach. Tłumaczone dzieła to nie tylko metoda rozpowszechniania rozrywki w różnych kulturach, ale także naukowo udowodniona technika wspomagająca zapamiętywanie obcych słów.

Książki w języku obcym dają możliwość nauki języka w formie opowieści, która dostarcza kontekstów ułatwiających powiązanie słów z własnym rozumieniem. Można poruszać się we własnym tempie i robić notatki podczas czytania. Książki dla dzieci są szczególnie przydatne dla początkujących, ponieważ zawierają bardzo prosty język, wiele obrazków związanych z historią i są napisane tak, by budować zrozumienie języka od podstaw. Książki te są często bardzo tanie i można je znaleźć za darmo w organizacjach charytatywnych lub na stronach internetowych.

Filmy przynoszą podobne korzyści jak książki, ale są świetnym sposobem na lepsze zapamiętywanie dla zaawansowanych uczniów. Przetłumaczone wersje Twoich ulubionych filmów mają fabułę, która pozwoli Ci się zaangażować, a także zawierają wiele obrazów, do których można odnieść słowa. Jeśli film staje się trudny do zrozumienia, można go odtworzyć w połowie prędkości i dodać napisy, które pomogą wyjaśnić fragmenty, które nie są tak łatwo zrozumiałe. Wiele filmów na DVD i Bluray ma napisy w wielu językach, które są dostępne w menu.

Powtarzanie

Powtarzanie można zastosować po prostu poprzez wielokrotne zapisywanie alfabetu. Udowodniono, że zapisywanie pomaga w wizualizacji i przypominaniu sobie wszelkiego rodzaju danych. Badania wykazują, że tego typu technika zapamiętywania pomaga uczniom zapamiętać rzeczy do testu, a także działa podobnie, gdy chodzi o zapamiętywanie nowych języków.

Fiszki to sprawdzony sposób na zapamiętywanie poprzez angażowanie zdolności metapoznawczych w sposób, który wymaga od mózgu wielokrotnego odnoszenia własnych odpowiedzi do poprawnych. Koncepcja jest prosta: ucz się w trakcie przewracania kartek i usuwaj je, gdy nabierzesz pewności, że je znasz. Płucz i powtarzaj ten proces, dopóki nie przerobisz wszystkich kart i nie poznasz wszystkich pojęć. Metoda ta została wprowadzona jako metoda nauki w szkołach i podobnie jak w przypadku wszystkich innych technik opisanych w tym artykule; jest na to aplikacja.

Urządzenia mnemotechniczne

Urządzenia mnemotechniczne są dostępne w wielu różnych typówrelacje między słowami kluczowymi, historyjki, piosenki, a nawet złożone wizualizacje zwane "pałacami pamięci". Najlepszymi metodami do nauki języka są na ogół relacje słów kluczowych i piosenki.

Koncepcja zapamiętywania słów kluczowych polega na znalezieniu w języku ojczystym słowa, do którego można odnieść nowe słowo, tworząc w ten sposób połączenie mentalne. Na przykład, jeśli twoim językiem ojczystym jest angielski, a uczysz się hiszpańskiego słowa oznaczającego "kota", czyli "gato", możesz skojarzyć słowo brama i pomyśleć o kocie siedzącym na bramie. Za każdym razem, gdy będziesz próbował przypomnieć sobie hiszpańskie słowo "kot", to właśnie to skojarzenie będziesz mógł wykorzystać jako kotwicę. Do tych mnemotechnik można dołączyć wizualizacje piktograficzne, aby zapewnić jeszcze więcej kotwic poznawczych. Warto wspomnieć, że gry edukacyjne, takie jak te wymienione wcześniej, świetnie nadają się do łączenia pomocy wizualnych i nowych wokalizacji ze słowami, co pomaga w zapamiętywaniu słownictwa.

[subscription_form]

Mnemotechniki to metoda zapamiętywania poprzez relację. Możemy również wykorzystać muzykę do tworzenia tych relacji, wykorzystując zdolność mózgu do zapamiętywania rytmów. Szukając "piosenki o alfabecie" może pomóc w zapamiętywaniu fonetyki nowego języka. Następnie można znaleźć piosenki, które pomagają zapamiętać słownictwo. Piosenki te wykorzystują łatwe do naśladowania rytmy do łączenia słów i ich znaczeń.

Podsumowanie

Jak się uczymy? Odpowiedź kryje się w nauce o ludzkich zachowaniach. Interaktywność, pozytywne wzmocnienie i struktury społeczne przemawiają do naszego człowieczeństwa w sposób, który można wykorzystać do "zhakowania" naszych mózgów. Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, znasz się na technologiach, czy wolisz tradycyjne metody, nauka w środowisku, które reaguje na Ciebie, zawsze pomoże Ci utrzymać zaangażowanie.

Mimo że istnieje wiele sprawdzonych metod, to zawsze do każdego z nas należy decyzja, którą z nich wybrać - zachęcamy uczniów, by byli otwarci na różne koncepcje. Gry edukacyjne to nie tylko pomysł dla dzieci; pozytywne wzmocnienie i progresja przypominająca grę są z natury atrakcyjne i przydatne w nauce języka. Społeczne uczenie się może onieśmielać, ale wrażliwość może sprawić, że nauka stanie się bardziej bogatym i niezapomnianym doświadczeniem. Rozrywka jest bardziej pasywną formą uczenia się, ponieważ z książkami i filmami nie można wchodzić w interakcję, ale mogą to być również wyjątkowo niemęczące metody nauki, co czyni je praktycznymi dla osób uczących się w sposób zrelaksowany. Z drugiej strony, powtarzanie jest najbardziej aktywną techniką na tej liście, co czyni ją skuteczną dla tych, którzy chcą szybko zobaczyć rezultaty. Wreszcie, zachęcamy wszystkich użytkowników do włączenia mnemotechnik do swoich strategii uczenia się, ponieważ można je wykorzystać w kreatywny sposób do powiązania informacji w każdej z przedstawionych strategii.

Jest to jednak tylko ogólny zarys, więc aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, takie jak sposób instalowania aplikacji, kupowania książek lub robienia notatek z książki, można skorzystać z zasobów wymienionych w tym artykule lub znaleźć powiązane artykuły na blogu Preply lub odwiedzić stronę preply.com aby skorzystać z pomocy doświadczonego nauczyciela.

Udostępnij:

Polecamy

tłumaczenia niemieckie

Zobacz